Rezerwacje hotelowe w systemach online

Korzystanie z zaawansowanych systemów do przetwarzania informacji w hotelu to znacząca inwestycja dla wielu poważnych graczy. Dzięki odpowiednim przygotowaniu możliwe jest oczywiście doprowadzenie do sytuacji w której stosunkowo niewielki gracz hotelowy pozwoli sobie na obsługę gości bez jakiegokolwiek systemu. Jednak bez korzystania z odpowiedniego oprogramowania dla hoteli wydaje się to być niesamowicie trudną drogą.

Należy wszak pamiętać, że współcześnie ponad 80% rezerwacji według badań GUS dokonywanych jest poprzez internetowe systemy rezerwacji – w szczególności agregaty treści i porównywarki ofert hotelowych. Dobra oferta hotelowa przedstawiona przed sezonem lub dużym wydarzeniem mającym miejsce w okolicy hotelu sprawi, że ruch na stronie oraz ilość rezerwacji lawinowo wzrośnie. Ogromne sezonowe zainteresowanie hotelem jest znakomitą okazją do skorzystania z rozreklamowania usług swojego obiektu.

Nie ma jednak nic gorszego niż nieodpowiednie przygotowanie do przeprowadzenia takiej akcji promocyjnej. Wystarczy obniżyć często cenę hotelu o kilka złotych czy dolarów, aby wzrost ilości rezerwacji internetowej był zaskakująco duży. Dla obsługi takiego zainteresowania niemal niemożliwe byłoby korzystanie z tradycyjnych środków rezerwacji. Systemy rezerwacyjne potrafią co prawda wstrzymać rezerwacje pokoju do czasu potwierdzenia przez operatora hotelu wolnego pokoju, jednak ogromnym błędem byłoby nie obsługiwać takiej ilości zapytań w sposób automatyczny, zachęcając gości do korzystania nie tylko z najtańszych ofert.

Do wsparcia w takich sytuacjach służą stricte programy do rezerwacji online – obsługują one zamówienia dokonywane przez systemy rezerwacyjne, e-mail czy przez telefon. Systemy zarządzania hotelami pomagają w odpowiedni sposób na bieżąco obsługiwać wszystkie zapytania rezerwacji internetowych.